>Anasayfa -> Kurucular> Tüketici Kanunu - TÜ-MER 1. Yaş günü Programı Resimleri
Şikayetinize uygun dilekçe örneği için e-dilekçe Projesini tıklayınız. Tüketici Mahkemelerine hitaben hazırlanan dilekçe örneklerini bilgisayarlarına indirebilirsiniz. Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan gerçekçi, uygulanabilir ve istatistik imkanı tanıyan E-TÜKETİCİ PROJESİ'ne şikayetlerinizi ulaştırın. Sizden gelen şikayetlerden her hafta birini seçip sitemizde yayınlıyoruz. Haftanın şikayetini görmek için tıklayınız.
Tüketicilerin Donkişot'ları Akistanbul'da

Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az, yaş ortalamaları 28. İçlerinde Avukat, Belediye personeli, eğitmen, muhasebeci, Basın mensubu dahil olmak üzere birçok meslek kuruluşuna mensup insanı barındırıyor. Barındırma yerine kenetlenmesi demek daha doğru bir tabir. Kendilerinide katarak "herkes bir tüketicidir" sloganıyla çıkmışlar bu yola. Amaçlarını ise özelde "tüketici", genelde ise "topluma hak arama bilincini aşılamak" olarak tanımlıyorlar. Kamu yararına siyasetten bile daha rantabıl buldukları 'Sivil Toplum Örgütü' kapsamında faaliyet gösteriyorlar. Kısa adı 'TÜ-MER' olan "Tüketici hakları Merkezi" bu maksatla doğmuş ve hızla yayılıyor yaygınlaşıyorlar. öyleki haksızlığa uğrayabileceğini farkettikleri her olayda tüketiciden önce hareket edip, gerekli yaptırımı sağlıyorlar.

Ropörtajın Tam metni...

Sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az, yaş ortalamaları 28. İçlerinde Avukat, Belediye personeli, eğitmen, muhasebeci, Basın mensubu dahil olmak üzere birçok meslek kuruluşuna mensup insanı barındırıyor. Barındırma yerine kenetlenmesi demek daha doğru bir tabir onlar için. Kendilerinide katarak "herkes bir tüketicidir" sloganıyla çıkmışlar bu yola. Amaçlarını ise özelde "tüketici", genelde ise "topluma hak arama bilincini aşılamak" olarak tanımlıyorlar. Kamu yararına siyasetten bile daha rantabıl buldukları 'Sivil Toplum Örgütü' kapsamında faliyet gösteriyorlar. Kısa adı 'TÜ-MER' olan "Tüketici hakları Merkezi" bu maksatla doğmuş ve hızla yayılıyor yaygınlaşıyorlar. Öyleki haksızlığa uğrayabileceğini farkettikleri her olayda tüketiciden önce hareket edip, gerekli yaptırımı sağlıyorlar. "


TÜ-MER ne zaman ve hangi maksatla kuruldu?

Ülkemizde kurulan Sivil Toplum Örgütlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülke yönetimine sadece seçimlerden seçime değil yaşamın her dakikasında katkı sağlayan yurttaşlarımız örgütlenerek Sivil Toplum Gücünün farkına varılmasına büyük katkılar sağlamaktadır. Yaşamımızın her aşamasında bir şeyler tüketilmekte ve tüketirken farklı farklı problemlerle karşılaşmaktayız. Bu problemler kimi zaman üreticilerin ihmalinden kimi zamanda tüketicilerin bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır. Hakkı gasp edilen ve mağdur duruma düşen tüketici çoğu zaman nereye, ne zaman ve ne şeklide müracaat edeceğini bilmediği için ekonomik kayba uğramaktadır. Özelde Tüketici Hakları, genelde hak arama bilincini yerleştirmek amacıyla Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER’i gönüllü arkadaşlarımız ile kurmuş bulunmaktayız. Ülkemizde ve dünyadaki sivil toplum örgütlerine göre 28 yaş ortalaması ile gençlerden oluşan fakat tecrübeli ve uzman bir kadro ile yaklaşık olarak 8 aydır yola çıkan derneğimiz, Tüketici Hakları gibi önemli bir sahada mücadele etmenin bilincindedir.

Tüketici adına verdiğiniz mücadele sonucu, vatandaştan ücret talebinde bulunuyormusunuz?


Toplumun her kesimini kucaklayan bir anlayış ile mağdur olan tüketicilere vereceğimiz hukuki yardım ve yapacağımız çalışmalarda ücret veya üyelik gibi herhangi bir beklenti içinde değiliz. Ülkemizin de altında imzası bulunduğu “Evrensel Tüketici Hakları” kapsamında mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz. Tüzüğümüzde de açıkça belirttiğimiz gibi öncelikle ; insanlık ailesinin özellikle ülkemiz insanının iyi bir yaşam sürmesini sağlamak, Devlet Birey ilişkisi bağlamında tüm yurttaşlarında tüketici gibi algılanması sureti ile devlet bürokrasisinin işleyişinin birey öncelikli ve hukuk devletine yakışır biçimde gerçekleşmesi için çalışmalar yapmayı planlamaktayız.

-İlgi ve faliyet alanlarınız neler "tüketilebilen herşey" kapsama alanınız içinde mi kalıyor?

Tam olarak olmasada öyle ifade edebiliriz. Vatandaşın bilgisi dahilinde kendisine sunulan veya habersizce onun tarafından tüketimi sağlanan her şey ilgi ve görev alanımıza girmektedir. Mesela vatandaşın evinde kesilen elektrik ve suyun hesabı verilmeli, özür dilenmeli, bu hata telafi edilmelidir. Baz istasyonları hızla yayılmakta "apartman" maddesi eklenerek resmi statü kazandırılmaya çalışılan bu istasyonlarda karşı apartmanda oturanlarda bu doğrultuda tüketici olduklarından onlarında hakları sorulmalı ve aranmalıdır. Biz bunlarıda yapıyoruz. Hemde tüm hukuksal yolları deneyerek. Ve hiç bir talep amacı gütmeden.

-Tüketiciyle nasıl buluşuyorsunuz... Aranızdaki iletişimi hangi yollardan sağlanıyor.

Şimdiye kadar www.akistanbul.com , internethaber.com örneğinde olduğu gibi Vakit,Vatan ,Yenişafak , Kanal 6 tv, Meltem tv. ve radyo, marmara fm,Radyo 7, Radyo 15, ve Radyo 2000 gibi iletişim araçlarında hem programcı hemde katılımcı olarak tüketici dostlarımızın karşısına geçip projelerimizi anlatma imkanımız oldu.Çeşitli Basın Bültenlerimize yine çeşitli yayın kuruluşları, köşe yazarları yer verdiler. Ayrıca kendi derneğimiz bünyesinde kurmuş olduğumuz www.tuketicimerkezi.org isimli sitemizde vatandaşın şikayet ve sorununu bizlere iletebileceği "e-tüketici" bölümümüz var.

-E-Tüketiciyi biraz açarmısınız? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?...

www.tuketicimerkezi.org isimli sitemizi ziyaret eden tüketicimiz problemini 12 çeşit örneğini yayınladığımız dilekçelerden kendine uygun olanı bulup ilgili yerleri doldurduktan sonra bize mail yoluyla gönderiyor. Sitemizden otomotik olarak kendisine dilekçe takip nosu veriliyor. Sorununu bu no ile takip ederek ne aşamada olduğu hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Hiçbir zaman kaybı olmadan istediği an bize sorununu iletip cevabını alabileceği bir interaktif hizmettir diyebiliriz e-tüketiciye.

- Henüz 8 ay geçmiş ve yeni sayılırsınız fakat sizi çok azimli kişiler olarak gördüm mutlaka bir çok olumlu işe imza atmışsınızdır diye düşünüyorum neler ya ptınız?

Dernekleşmeden önce aynı ekip arkadaşlarımızla birlikte bireysel hareket ederek tüketicilerin sesi olma yolunda faliyetler yürütüyorduk. Derneğimiz kurulduktan sonra ülkemizde aynı amaç uğruna kurulan yaklaşık 70 dernek arasında faal olan ilk 5 arasına girdik.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı resmi olarak bizleri listesine aldı.

Şimdiye kadar verdiğimiz yasal mücadeleler sonrası İstanbul'da 1 olan tüketici Mahkemeleri sayısına ek olarak 3 tane daha eklettik. 4. Levent'te şu an 4 Tüketici Mahkemesi İstanbullu'ya hizmet veriyor.
Kredi kartı mağduru 160 ailenin sorunlarının asgariye inmesi için Sanayii ve Ticaret Bakanlığı'na yazılı dilekçeler vermiş, hukuksal dayanağa oturtark bankaların faizlerini affedip alacaklarını 12 taksite bölmesini sağlamasında derneğimizinde imzası olmuştur.
Konutlar için garanti belgesi verilmesi yönünde çalışmalarımız var.
Dünya Çapında geçerliliği olan İnternet alışverişi yapan vatandaşların güvenlik sorunlarıyla ilgili yine çalışmalarımız devam ediyor.
Transgenik (Genlerine müdahale edilen gıdalar) ürünler hakkındaki çalışmalarımız devam ediyor
Türk Telekom'un yaptığı indirimin aslında indirim değil zam olduğu yönünde ilk açıklamayı yapan kuruluşuz.
Sattıkları ürünlerde etiket bulundurmayan firmaları teşhir etme noktasında çalışmalarımız devam ediyor.
Okullardaki zorunlu bağış olayının savcılıklar kanalıyla durdurulabilineceğini velilere hatırlatarak yasal haklarını kullanmaları noktasında bilinçlenmelerini sağlama çalışmalarımız oldu.
-Tüketici sizin dışınızda haklarını nasıl savunur, ilk müraacatı nereye yapmalı, devletimiz bu işin neresinde?

Her ilçe'de Kaymakamlık bünyesinde faliyet gösteren "Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti" bulunmaktadır. Bu heyet Kaymakam, Belediye Başkanı, Tüketici Örgüt Temsilcisi, Barodan Hukuk Temsilcisi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan bir yetkili veya vekillerinden oluşmaktadır. Burada alınan karar mahkeme hükmündedir. Ve tamamen ücretsizdir. Ancak 580 Milyonu aşan meblağlar İl Hakem Heyeti'nce değerlendirilir.

-Çıktığınız yol açık ve insanlarımıza hayırlı olsun...

İlgi ve alakanıza teşekkür eder, akistanbul ailesine ve okurlarına TÜ-MER olarak başarılar dileriz...

Tel: (212) 611 10 00
Fax: (212) 568 04 12
www.tuketicimerkezi.org
tuketici@tuketicimerkezi.org14/08/2006 - ATM’lerdeki gizli komisyona dikkat
08/08/2006 - Klonlu telefon, ayıplı maldır.
31/07/2006 - ORTADOĞU’DAKİ SORUN İSRAİL SORUNUDUR
17/07/2006 - TÜ-MER'in ısrarlı takibi sonuç verdi
17/07/2006 - Tatilci, otellerden dertli
07/07/2006 - Döviz Gider Zammı Kalır
05/07/2006 - tüketicinin sabrı taşıyor
17/06/2006 - Kredi kartında faiz artışının sırrı
07/06/2006 - Bakan hakkında suç duyurusu
30/05/2006 - Acı itiraf: zehirli ürün yediriyorlar
21/05/2006 - Huzurumuz ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur
04/05/2006 - Zehirli varilleriniz sizin olsun!
03/05/2006 - ‘Fatura Ödeme Merkezi’ halkı dolandırdı
12/04/2006 - Kartta Ali Cengiz oyunu
09/04/2006 - TÜ-MER Kongresi Sonuçlandı
15/03/2006 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı
14/03/2006 - Sonsayfa.com'dan Tüketici Köşesi
06/03/2006 - Kartzedelere uyarı: 60 günü beklemeyin
02/03/2006 - İhtarnameler TÜ-MER’den
01/03/2006 - Kredi Kartları Yasası Yürürlükte
26/02/2006 - Okul ve Camilere baz istasyonu kurma yasağı
24/02/2006 - Kredi Kartları Yasası Çözüm olacak mı?
22/02/2006 - Kredi Kartları Vebalinin Altında Kalmayın
22/02/2006 - Reklam Kurulu'ndan Efes'e Ceza
20/02/2006 - Kredi kartları can almaya devam ediyor
14/02/2006 - Sevgililer Günü ÖZEL
05/02/2006 - Türkiye tüketicisi harekete geçiyor
02/02/2006 - TÜ-MER Boykota hazırlanıyor.
29/01/2006 - 4 bin şikâyet 200 bin ziyaretçi
29/01/2006 - İGDAŞ yakılmayan gazın ücretini tahsil ediyor
28/01/2006 - Tüketici Web-Tv çekimleri yapıldı.
23/01/2006 - OGS ve KGS'li araçların geçmesi çözüm olur mu
21/01/2006 - Sayın Pektaş Kamuoyunu yanıltmaktadır
11/01/2006 - Sivil toplumun baskısı sonuç getirdi
10/01/2006 - Tepki alan fatura ödeme merkezleri, çığ gibi
07/01/2006 - Gişeler kalkacak, trafik akacak
02/01/2006 - AB kriterlerine dolandırıcılar da uydu!
25/12/2005 - “tüketici web-tv” yayına başladı.
09/12/2005 - Cep-kriz masası kuruldu
04/12/2005 - Kayıtdışı Telefonlar, kayıt altına
04/12/2005 - TÜ-MER iç eğitim çalışmalarına başladı
30/11/2005 - Gıda Standardı tartışmaları devam ediyor
29/11/2005 - Kredi kartları yasası mecliste.
21/11/2005 - ST֒nün başkana tanıdığı krallık
16/11/2005 - Bilgilenmek evrensel tüketici hakkıdır
15/11/2005 - İTO'dan anlamlı toplantı
06/11/2005 - Belediye otobüsünde telefon kavgası boşuna
21/10/2005 - Ramazan'da tüketici hakları konuşuldu
09/10/2005 - TÜ-MER'e Teşekkür Plaketi
28/09/2005 - Krizin adı: Kredi Kartları
04/09/2005 - Bankalardan kefile gizli tuzak
17/08/2005 - Yargıtay kararları olumlu
16/08/2005 - Alışveriş merkezine tazminat cezası
07/08/2005 - Mağdur Tüketici Yalnız Değil
01/08/2005 - Tüketiyoruz Ama Bilinçsiz
31/07/2005 - Mağdur tüketiciye broşürle çağrı
24/07/2005 - Soyulan aracın zararını otoparkçı ödeyecek
19/07/2005 - Alo Şikayet Hattı
05/07/2005 - Haber1'den dev adım!
03/07/2005 - Tatil yerini beğenmeyen vazgeçebilecek
01/07/2005 - Sonsayfa.com'dan TÜ-MER'e Büyük Destek
29/06/2005 - TÜ-MER ses getirdi
26/06/2005 - Asgari Ödeme Tuzağı!
22/06/2005 - Çocuklara kumar tuzağı!..
19/06/2005 - TÜ-MER İnternette lider
19/06/2005 - Tüketiciden online şikayet dönemi
15/06/2005 - Reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?
08/06/2005 - Bize sinek vız gelir
31/05/2005 - Veliler bağışa zorlanmayacak
29/05/2005 - Bankalar tüketiciyi soyuyor!..
23/05/2005 - Festivalde TÜ-MER Standına Büyük İlgi
23/05/2005 - Pompalı soygun
18/05/2005 - TRT' de tüketici hakları konuşuldu
15/05/2005 - Tatiliniz zehir olmasın
09/05/2005 - Fatura kuyruğuna korsan çözüm
28/04/2005 - Vatandaşlık Hakları Rehberi
22/04/2005 - Sözleşmedeki haksız şartlar mağdur ediyor
20/04/2005 - TÜ-MER Yeni Stratejiler Belirliyor
10/04/2005 - 1 YTL’lik cep vergisine tepki.
01/04/2005 - TÜ-MER Anadoluya Seslendi
22/03/2005 - TÜ-MER’e “Tüketici Oscarı”
16/03/2005 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı.
07/03/2005 - TÜ-MER 1 Yaşında.
22/02/2005 - TÜ-MER'i 6 Mart heyecanı sardı...
16/01/2005 - e-tüketici ve e-dilekçe rekora koşuyor.
04/01/2005 - Bilgilen Kampanyasının Tanıtımı Yapıldı
02/01/2005 - Hak Aramayan Kimse Kalmayacak
07/12/2004 - İletişimde Tehlike Çanları Çalıyor
26/11/2004 - Tüketicilerin Donkişot'ları Akistanbul'da
12/11/2004 - Etiketsiz Firmadan Alışveriş Yapmayın
05/11/2004 - TÜ-MER, Kanal 6 İftar Saati'inin Konuğu Oldu
02/11/2004 - Zorunlu Bağış Çileden Çıkartıyor
10/10/2004 - Marmara FM'de Tümer Rüzgarı Esti
27/09/2004 - Tüketici Mahkemeleri Levent'de Hizmete Girdi
15/08/2004 - TÜ-MER Beyoğlu Savcılığı'nda İfade Verdi
01/08/2004 - Tüketici Hakları Merkezi Moral FM'deydi
09/07/2004 - Peugeot Mağdurları Buluştu
08/07/2004 - Telekom (zamlı) indirim yaptı.
07/07/2004 - E-Tüketici hayata geçti.
15/06/2004 - Sivil toplum istedi, mahkeme kuruldu…
20/05/2004 - Etiketinde “Transgenik ürün” yazılsın.
07/05/2004 - Geciken adalet, adalet değildir!
10/04/2004 - “muhtelif ilavenin” peşini bırakmıyoruz.
18/03/2004 - müstehcenlik meşrulaştırılıyor mu?
11/03/2004 - “bayrak ve afiş yarışına hayır…”
16/02/2004 - İGDAŞ’ın yetki verdiği firmalar, yetkilerini
09/02/2004 - Konutlar için garanti belgesi zorunluluğu
03/02/2004 - Ayıplı hizmetin bedeli iade edilsin.
30/01/2004 - Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Kuruldu


                   TÜKETİCİ WEB-TV
      TÜ-MER 2. Olağan Genel Kurulu
TÜ-MER Tanıtım filmi izlemek için tıklayınız.
          TÜKETİCİ WEB-TV (ARŞİV) TÜKETİCİ WEB-TV. Geçtiğimiz Hafta Konuk.Genel Başkan Yardımcısı Bayram ÇİĞDEM
TÜKETİCİ WEB-TV. Genel Başkan Vekili Fatih DİNLER
TÜKETİCİ WEB-TV. Genel Başkan Yardımcısı ve Hukuk Komitesi Başkanı Av.Faruk HANÇER
TÜKETİCİ WEB-TV.Konuk.Genel Başkan Ömer KESER
Tüketici Hakları Merkezi Tanıtım filmini izlemek için tıklayınız.
8. Tüketici Hakları Ödül Töreni izlemek için tıklayınız.
Ülkemizde kurulan yabancı sermayeli firmaların listesi için tıklayınız...
(Not : Dosya indirme süresi bağlantı hızınıza göre değişiklik gösterebilir.)
Basında Tümer

STV - TRT - FLSH TV izlemek için tıklayınız.

STV Ana Haberleri "Özel Haber" izlemek için tıklayınız.

SKY Türk Geceye Bakış Programını izlemek için tıklayınız.
ATV Ana Haber, izlemek için tıklayınız.
STV Ana Haber, izlemek için tıklayınız.
EXPO CHANNEL "Başkanlar Konuşuyor", izlemek için tıklayınız.
TGRT Ana Haber, izlemek için tıklayınız.
KanalA Ana Haber, izlemek için tıklayınız.
Cihan Haber Ajansı, izlemek için tıklayınız.
Bilgilenmek evrensel tüketici hakkıdır 29/11/2005

Mağdur Tüketici Yalnız Değil 09/08/2005

Asgari Ödeme Tuzağı! 28/06/2005

Akdeniz sineği bize vız gelir 28/06/2005

Tatiliniz zehir olmasın 15/05/2005

Diğer tüm basın açıklamalarını görmek için tıklayınız...


TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
İstanbul Cad. Taşkınlar İş Merkezi No:3 Kat:5 Dörtyol Meydany Esenler / İSTANBUL
TEL: (212) 611.10.00 - FAX: (212) 568.04.12 E-Mail:tuketici@tuketicimerkezi.org
www.tumer.org
www.tuketicimerkezi.org

TÜ-MER Ailesine Üye Olmak İster misiniz?
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER'e üye olmak için buraya tıklayarak bilgisayarınıza indireceğiniz Word dosyasını bize ulaştırabilirsiniz. Ayryca derneğimizin tüzüğüne ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüketicinin Sesi


YİNE O KREDİ KARTLARI
Bayram Çiğdem www.haberkenti.com

Sitemizi şu ana kadar
 
 
  kişi ziyaret etti.  
 
TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
İstanbul Cad. Taşkınlar İş Merkezi No:3 Kat:5 Dörtyol Meydanı Esenler / İSTANBUL
TEL: (212) 611.10.00 - FAX: (212) 568.04.12       tuketici@tuketicimerkezi.org